Gábor Herpetológiai Lapja
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Herpetológia
 
Terrarisztika
 
Leírások
 
Kapcsolat
 
Óra
 
Kígyókról
Kígyókról : Vízisikló

Vízisikló

  2006.08.10. 11:42

Hazánk egyik legismertebb kígyója a vízisikló. Elnevezése teljesen félrevezetõ, mivel élõhelye nem csupán vízközeli területekre korlátozódik.

 

Vízisikló

Natrix natrix (Linnaeus, 1758)

Írta: Farkas György

Hazánk egyik legismertebb kígyója a vízisikló. Elnevezése teljesen félrevezetõ, mivel élõhelye nem csupán vízközeli területekre korlátozódik.

Orrcsúcsuk tompán lekerekített. A fejtetõn 9 nagy pajzsot találunk. Szemük kerek, a szem alja a felsõ ajakpajzsokkal érintkezik. A halánték mindkét oldalán egy-egy félhold alakú, hátsó részén feketével határolt élénksárga folt látható. A hátpikkelyek erõsen ormósak. Hosszú farkuk fokozatosan vékonyodik el. Az anális pajzs osztott. A háti oldaluk kékes, barnás esetleg zöldesszürke színû, melyet 3–6 hosszanti sorban apró fekete foltsor tarkít. A foltok egymáshoz viszonyított elhelyezkedése és nagysága egyedenként változik. A hasi oldaluk szürkésfehér, a pikkelyek fekete foltosak, kékes irizálással.

  

Elõfordulnak teljesen fekete példányok (Natrix var. ater), illetve kétcsíkú (a háton két keskeny sárgásfehér csík húzódik végig) változat is.

A kifejlett hímek átlagosan 70 centiméteresek, míg a nõstények elérik a 90–110 cm-es testnagyságot. Napjainkig 9 alfaját írták le, a törzsalak a Natrix natrix natrix, N. n. persa, N. n. helvetica, N. n. astreptophora, N. n. sicula, N. n. schweizeri, N. n. cetti, N. n. corsa, N. n. scutata. Magyarországon, a törzsalakon kívül a N. n persa és ennek egy variánsa fordul elõ.

Szinte az egész európai kontinensen megtalálható, de észak-Afrika és Kis-Ázsia egyes területein is elterjedtek. Élõhelyük nagyon változatos, a vízpartok mentén, mocsarakban, nádasokban ugyan úgy megtalálhatók, mint nedvesebb erdõkben. A tengerszint feletti 2.000 méteres magasságig is felhatol száraz, bokros területen is elõfordul. Különbözõ biotópjából adódóan az egyes populációk életmódja is eltérõ. Zaklatásuk esetén a védekezés több módszerét alkalmazzák. A sarokba szorított vagy befogott sikló halottnak tetteti magát. Ilyenkor teste elernyed, a nyelve kilóg. A veszély elmúltával azonban villámgyorsan elmenekül. Az aktív védekezésnek kettõs megnyilvánulása van. Elsõsorban fenyegetõ pózt vesz fel. Összetekeredve pikkelyeit összedörzsölve surrogó hangot hallatva tátott szájjal támadója felé csap, de soha nem harapja meg. Az állatot kézbe vevõ egyént kellemetlen meglepetés érheti. A sikló végbélmirigyét ürítve kellemetlen illatú híg folyadékkal “ajándékozza” meg támadóját.

Az állatok a nap jelentõs részét világos erdei tisztásokon, kõhalmokon magányos napozással töltik. A vízközeli területeken gyakran csapatokba verõdnek egy-egy zsombékra telepedvén. Amikor testhõmérsékletük kellõképpen megemelkedett, zsákmányszerzõ körútra indulnak. Táplálékuk zömét különféle kétéltûek (gõték, békák) alkotják. Ezenkívül kisebb halakat, madárfiókákat és rágcsálókat is fogyasztanak. Eleségüket élve nyelik le.

Az idõjárás hidegebbre fordultával, kb. október közepén téli pihenõre földalatti üregekbe, sziklarepedésekbe vonulnak. Ilyenkor több egyed is telelhet ugyan-abban a veremben. Rejteküket a tavasz beköszöntével márciusban vagy áprilisban hagyják el. A hímek ezután harcolnak a nõstények kegyeiért. Az ivarok meghatározása a külsõ jegyeik alapján könnyû. A hímek kisebbek, fejük rövidebb és keskenyebb, alig különül el a testtõl. Jellegzetes félhold alakú foltjuk is élénkebb színû. A farok hosszabb és vastagabb. A nõstények ezzel szemben nagyobbak, robosztus fejük határozottan elkülönül a testüktõl. A folt a fejen halvány, farkuk rövidebb és vékonyabb. A párzási idõ május hónapra esik. Ezt követõen a nõstények július hónapban avarkupacba, lombkupacba, korhadó növényi anyagok közé rakják le a tojásaikat. Ezek száma a nõstény nagyságától és kondíciójától függ. Általában egy fészekaljba 9–15 tojás kerül. A fehér tojás hossza 25–40 mm szélessége 15–20 mm, súlya 3–5 gramm. A kelési idõ viszonylag rövid, mert a tojásrakás idõszakában már fejlõdõ embriók vannak a tojásban. A hõmérséklet függvényében a kis kígyók 32–70 nap között látják meg a napvilágot. Az utódok hossza 15–22 cm közötti.

forrás:hobbiallat.freeweb.hu

 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Statisztika
Indulás: 2006-06-13
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!