Gábor Herpetológiai Lapja
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Herpetológia
 
Terrarisztika
 
Leírások
 
Kapcsolat
 
Óra
 
Farkos kétéltűekről
Farkos kétéltűekről : Tarajos gõte

Tarajos gõte

  2006.07.27. 11:25

A tarajos gõte hazánk egyik legelterjedtebb kétéltûje...

 

Tarajos gõte

Triturus cristatus (Laurenti, 1768)

A tarajos gõte hazánk egyik legelterjedtebb kétéltûje. A törzsalak (T. cristatus) mellett a Dunántúl déli részén Duna-vidéki tarajos gõte (T. dobrogicus), Sopron környékén az alpesi tarajos gõte (T. carnifex) a gyakoribb.

Az állatvilág, fejlõdése során gyakran változik. Egyes fajok eltûnnek a természet színpadáról, míg mások egyed-száma megnövekszik. E változások igen hosszú ideig csak a környezet (éghajlat, hõmérséklet, nedvességtartalom), az eleség és az adott élõlény genetikai felépítésének volt köszönhetõ. Az ember megjelenése azonban egy addig ismeretlen típusú, döntõ változást idézett elõ. Tudatos termelõtevékenységének következtében, az élõhelyek egyre jobban csökkentek, beszûkültek. A környezet minden kontroll nélküli kizsákmányolásának hatására, az evolúciós folyamat megszakadt, és napjainkra a globális okörendszer jelentõsen károsodott. A fauna elszegényesedése pedig az egész emberiségnek óriási problémát jelent.

A hazai természetvédelem, – úgy tûnik még idejében – megtette az elsõ igen nehéz lépéseket, melynek egyik része a kétéltûek teljes védelem alá helyezése volt. Az intézkedés következtében – bár a tarajos gõtének rengeteg természetes ellensége van – valószínûleg hosszú ideig fennmaradhat ez a Magyarországon is honos gõtefaj.

A tarajos gõték törzse karcsú. Kissé szélesebb fejük alig különül el a rövid nyaktól. Az orr tájéka lekerekített. Nagy szemei a fej két oldalán helyezkednek el. Mellsõ végtagjaik viszonylag vékonyak, 4 ujjban végzõdnek, a hátulsó lábak erõ-teljesebbek, 5–5 ujjal. A lábujjak mindig szabadok. Bõrük erõsen szemölcsös.

A hímek hátoldala sötét olajzöld, szürkésbarna vagy fekete foltokkal tarkított. A test oldala fehéren pontozott. A hasi oldal sárgás, rózsaszín vagy narancsvörös alapszínét sötét foltok, márványmintás erezet díszíti. A nõstények háta közepén világossárga csík húzódik. Hasi oldala általában sárga, feketén foltozott. Háttarajuk sohasem fejlõdik. A kifejlett nõstények testhossza elérheti a 17–18 centimétert, míg a hímek ettõl kisebbek, átlagosan 13–14 centiméteresek maradnak.

Európa egyik legelterjedtebb farkos kétéltûje. Élõhelye Franciaország keleti részétõl egészen Finnország középsõ területéig húzódik. Keleti irányban meghódította Oroszország nyugati vidékét is. (A Kaukázus alacsonyabban fekvõ domboldalain, mintegy 1000 méteres tengerszint feletti magasságig hatolnak fel.) Általában a magasabban élõ példányok nagyobbak, erõteljesebbek, míg a síkságokat átszelõ patakok folyók melletti területek lakói karcsúbbak.

Hazánkban fõleg az északkeleti országrészben találkozhatunk e faj képviselõivel.

A tarajos gõték vízi és szárazföldi élet-módot folytatnak, igaz ugyan, hogy az utóbbit mindig valamilyen vízközeli területen.

Február végén, március elején telelõ-helyeikrõl tavakba, tócsákba, vizesárokba vonulnak, majd rövidesen megkezdõdik a párzás igen érdekes folyamata. Az ivarok megkülönböztetése a kifejlett egyedek esetében igen könnyû, hiszen a test mérete mellett, a kloáka színezete is segítségünkre van. A nõstények kloákája és farkának alsó éle sárgás, míg a hímeké feketés. Még szembetûnõbb a különbség a párzási idõszakban, amikor a hímek pompás nászruhát öltenek. Ez nem más, mint a fejtetõtõl kiinduló és a farok végéig húzódó, 4–6 milliméter magas, erõsen fogazott taréj, errõl kapta elnevezését is. A törzs és a farok között, egy mély bevágás választja el egymástól a háttaréjt és a farkvitorlát.

Az “ünneplõbe öltözött” hím minden gõtéhez odaúszik és megszagolja kloáka tájékát, hogy a párzásra kész-e a nõstény. Amennyiben igen, eléje úszik, farkát jobbra-balra mozgatva, miközben elõtûnik farkcsíkjának káprázatos színezete. A farok csapkodásának, az imponálás mellett, más szerepe is van. Így juttatja el a ivarmirigy által termelt illatanyagot leendõ párja felé. A “meghódított” nõs-tény követi a hímet, aki hátát felpúposítva, jellegzetes tipegõ járással, kígyózó mozgással halad. Menet közben a nõstény a hím farkát megérinti, aki ennek hatására, rángatózva a talajra üríti ivarsejtjeit, melyet a nõstény kloákájával felszippant.

A párzási idõszak végének közeledtével a hímek háti taraja visszafejlõdik, élénk színezete megszûnik. A nõstények pedig több hét alatt, egyenként rakják le, a vízinövények közé elszórva 60–200 darab petéjüket. A pete mérete körülbelül 2 milliméter átmérõjû, és megközelítõleg kétszer olyan vastag, kocsonyás burokban helyezkedik el. 2–3 hét elteltével bújnak elõ a mintegy 8–9 milliméteres lárvák. Légcseréjüket 3 pár bojtos külsõ kopoltyúval végzik. Tagjaik hosszúak és vékonyak, farkvégzõdésük fonálszerû. A fejlõdés során elõször az elsõ pár lábuk jelenik meg. A teljes átalakulás mintegy 3 hónap alatt megy végbe. Ekkor a fiatalok hosszúsága 50–80 milliméter. Az utódok a vizet elhagyva, kövek, fatörzsek alá rejtõznek el, ahonnan csak éjszakai vadászatuk idejére bújnak elõ. Zsákmányukat férgek, rovarlárvák, apró rákok, csigák, földigiliszták alkotják.

Téli álomra októberben vizekbe vagy fagymentes szárazföldi rejtekhelyekbe húzódnak.

forrás:hobbiallat.freeweb.hu

 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Statisztika
Indulás: 2006-06-13
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!