Gábor Herpetológiai Lapja
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Herpetológia
 
Terrarisztika
 
Leírások
 
Kapcsolat
 
Óra
 
Kígyók
Kígyók : Mandarinsikló

Mandarinsikló

  2006.07.27. 08:51

Létezik egy sikló, amely természetes színezetét tekintve is gyönyörû, ez a mandarinsikló.

 

A mandarinsikló

Elaphe mandarina

A siklókedvelõk körében kedvelt állatok a gabonasiklók. Köszönhetik ezt a könnyû tarthatóságnak, illetve a tenyésztett színváltozatok sokrétegûségének. Létezik egy sikló, amely természetes színezetét tekintve is gyönyörû, ez a mandarinsikló.

Az eltelt idõben, amióta különbözõ kígyófajokkal foglalkoztam, voltak olyan példányok, melyeket megkedveltem bizonyos tulajdonságaik miatt (színezet, viselkedés, szaporodás). Léteztek fajok, melyekre a kezdetek óta vágytam. Ezek egyike a mandarinsikló. Tavaly egy külföldi terrarista barátom meglepett egy gyönyörû párral. A majdnem két év alatt könnyen tartható, hálás terráriumi álla-toknak bizonyultak. Nyugodtságukra jellemzõ, hogy csak kivételes esetben, igen durva molesztálás hatására védekeznek.

Élõhelyük Északkelet-Indiától Taiwan nyugati részéig, illetve Peking déli részétõl Észak-Vietnámig terjed. A tengerszint felett 3000 m-es magasságban is fellelhetõk. Ezeken a területeken a világos erdõk, erdõszélek lakói.

  

Alapszínük a siklókhoz képest erõsebb, normál körülmények között fehérestõl világos szürke tónusúig terjed, melyen sárga, vörös, rózsaszín, feketével szegélyezett, négyzet alakú foltsor helyezkedik el. A foltok gyakorisága és intenzitása élõhelyenként és egyedenként változhat. Így például a kínai Sichuan tartományban elõforduló populációnál vöröses, vagy sárgás, míg az észak vietnami egyedek rózsaszín, vagy vörös pikkelyekbõl álló foltokkal díszítettek. A fejtetõt két keresztirányú, mögötte pedig egy “V” alakú fekete sáv mintázza. Átlagos nagysága megközelíti az egy métert, ezzel a mérettel a siklók családjában a közepes méretû fajok közé sorolhatók. A Kínában élõ egyedek 1,5 méteresek, míg Vietnami fajtársaik valamivel nagyobbak (1,7 méteresek).

A mandarinsikló viszonylag kis mozgásigényû faj, a lakóhelyéül szolgáló terráriumban alig mászkál, ezért tartóedényüknek nem kell túlságosan nagynak lennie. Egy pár részére 100×50×50 centi-méter méretû “üvegkalitka” szükséges. Mivel az állatok szívesen turkálnak, elengedhetetlen a laza szerkezetû, 5-8 centiméter mély talajréteg. Erre a célra a legalkalmasabb a virágföld, virágfölddel kevert tõzeg. Megfelelõ lehet még a kéregzúzalék, esetleg falevél is, csak arra kell ügyelnünk, hogy a nedvességtõl ne tapadjon, vagy ne csomósodjon össze. A terráriumban két, viszonylag jól elkülönülõ (fûtött és fûtetlen) területet alakítsunk ki. A talaj a fûtött részen szárazabb, míg a fûtetlen szakaszon enyhén nyirkos legyen. A kígyók biztonságérzetének növelése érdekében igen fontos berendezési tárgy néhány üreges fából, fakéregbõl, esetleg kövekbõl épített barlang, mint búvóhely. Az üreg mérete akkora legyen, hogy a sikló éppen hogy elférjen benne. Az állandó zaklatásnak kitett állatok hamar stresszelõdnek, és visszautasítják a felkínált táplálékot. A mandarinsiklók igénylik a naponkénti hõmérsékletingadozást. Hõforrásként egy gyengébb talajfûtõ (15–20 Watt), valamint a világításra használt izzó szolgálhat. A nappali hõmérséklet – évszaktól függõen – 20–32 °C között legyen. Kifejlett állatoknak a legtöbb esetben elegendõ a 24 °C. Az éjszakai hõmérséklet tavasszal és õsszel 15–20 °C, nyáron 20–23 °C-ot ne haladja meg. Ez az igen nagy változatosság a megfelelõ élettani állapot eléréséhez és fenntartásához nélkülözhetetlen. Megfelelõ körülmények között a mandarinsiklók nem isznak, ennek ellenére el kell helyeznünk egy nagyobb, laposabb vizesedényt, mert jó néhányszor – fõleg vedlés idején – befekszenek a vízbe.

  

Ellentétben a legtöbb Elaphe fajjal, a mandarinsiklók a zsákmányállatok közül elõnyben részesítik a viszonylag kisebb nagyságú egereket. A felnõtt egereket nem szívesen, sõt azt is mondhatnám, hogy egyáltalán nem eszik meg. A nõstények is csupán a párzás után vadásszák le a nagy egereket. Hetente egy-két alkalommal kínáljuk meg õket néhány “pattogós” egérrel. Miután fõ aktivitási idejük a reggeli és esti órákra tevõdik, az etetés idejét is erre az idõszakra tegyük.

Eredményes szaporításukhoz elengedhetetlen egy hosszabb nyugalmi idõszak biztosítása. Ezt a következõképpen valósíthatjuk meg. Szeptember elejétõl a táplálást szüntessük be, hogy a kígyóknak legyen idejük megemészteni és kiüríteni az elfogyasztott eleséget. Ebben a hónapban kissé nedvesebb környezetet és nagyobb mennyiségû ivóvizet biztosítsunk, hogy elegendõ mennyiségû folyadékot tudjanak felvenni a teleltetés elõtt.

Október végétõl 2–3 hét alatt az állatokat fokozatosan szoktassuk hozzá a hûvösebb körülményekhez. A terrárium hõmérsékletét 24 °C-ról, napi 1–2 fokkal csökkentsük le 12–15 °C-ra. Ezzel együtt a megvilágítás idejét a napi 12–14 órás átlagos értékrõl 8 órára korlátozzuk. Ezt követõen november végétõl egy téliesített helyiségben helyezzük el az állatokat, ahol az átlaghõmérséklet 8–10 °C között ingadozik. Kéthetente egy alkalommal ellenõrizzük állatainkat. Január elsõ hetei után, hasonló módon fokozatosan emeljük a megvilágítás és fûtés értékeit. Igaz ugyan, hogy a hõmérsékletnek nincs túlságosan nagy szerepe a párzásban, mely általában márciusban következik be 18–20 °C-on. Maga a kopuláció nem tart hosszú ideig, körülbelül egy óra alatt megy végbe, legtöbbször a reggeli, délelõtti órákban. Ezt követõen a nõstények intenzívebb táplálkozásba kezdenek. Körülbelül négy héttel késõbb ez a fokozott evési hajlam csökken, ekkor a tojások már jól kivehetõk a nõstény testében. A párzás után 65–80 nappal a nõstény a terrárium egy nedvesebb területén gödröt ás, és lerakja hosszúkás, fehéres színû tojásait. Számuk 8–12 darab közötti. A fészket még két-három napig õrzik. Ezután vegyük ki a tojásokat a terráriumból és nedves perlitbe, vagy vermiculitba ágyazva helyezzük inkubátorba õket. 26–29 °C hõmérsékleten a kelési idõ 40–55 nap. A fiatal állatok 18–20 cm hosszúak, és 10–14 nap elteltével vedlenek le elõször. A kis siklókat hetente két alkalommal, újszülött egerek-kel táplálhatjuk. Megfelelõ mennyiségû eleség esetén egyéves korukra elérhetik a 60–80 centiméteres hosszúságot. Terráriumban átlagosan 16–18 évig élnek.

 

Forrás:http://hobbiallat.freeweb.hu/cikkek/hullo25.htm

 
Chat
Név:

Üzenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Statisztika
Indulás: 2006-06-13
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!